Aerospace&Defence Meetings Central Europe – Rzeszów
Przedstawiciele blisko 150 firm z 18 krajów brali udział udział w targach przemysłu lotniczego i zbrojeniowego Aerospace & Defense Meetings Central Europe – Rzeszów. Miejscem trzeciej edycji tej międzynarodowej konferencji i spotkań biznesowych branży lotniczej było Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w Jasionce, a motywem przewodnim były łańcuchy dostaw. Konferencję prowadził prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, który był również moderatorem panelu „Łańcuch dostaw przyszłości: trendy i wyzwania”.
Uroczyste otwarcie
Rozpoczynając konferencję, prof. Jarosław Sęp podkreślił, że Rzeszów jest doskonałym miejscem na jej organizację: „Tradycje przemysłu lotniczego i obronnego w naszym regionie sięgają czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego, a obecny kształt Podkarpacia jest efektem wielu lat dynamicznego rozwoju. Ponadto bliskość konfliktu zbrojnego w Ukrainie nakazuje zwrócić szczególną uwagę na problemy lokalnego i globalnego bezpieczeństwa. Silna i sprawna gospodarka jest jednym z głównych gwarantów bezpieczeństwa państwa. Z kolei efektywnie funkcjonujące i odporne na zakłócenia łańcuchy dostaw, będąc swoistym krwioobiegiem nowoczesnej gospodarki, są niezbędnym elementem współczesnych procesów przemysłowych, zatem niezwykle istotne jest umacnianie istniejących i tworzenie nowych powiązań kooperacyjnych w ramach łańcuchów dostaw. Jest to główny cel spotkania przedstawicieli przemysłu lotniczego i zbrojeniowego na konferencji”.
Wydarzenie otworzyli wspólnie marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz dyrektor generalny firmy ABE Stéphane Castet. Udział wzięli także wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Borcz.
W swoim wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl podkreślał konieczność promocji tej branży oraz Podkarpacia, jako miejsca właściwego do rozwoju przemysłu lotniczego: „Jesteśmy w centrum polskiego lotnictwa, branża lotnicza to DNA regionu i tradycja polskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego budowę zainicjowano w latach 30. XX w. Wśród najważniejszych inwestycji tego gospodarczego przedsięwzięcia znalazły się zakłady lotnicze w Mielcu i Rzeszowie. Był to początek tworzącego się w regionie silnego ośrodka produkcji lotniczej. Tutaj bije serce przemysłu lotniczego, jest przestrzeń dla nowoczesnej gospodarki. Można śmiało stwierdzić, że Podkarpacie to kluczowy, obok francuskiej Tuluzy i hiszpańskiej Andaluzji, ośrodek „skrzydlatego” przemysłu w Europie. Lotnictwo i kosmonautyka są naszą inteligentną specjalizacją oraz głównym motorem wzrostu podkarpackiej gospodarki.”
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła, że to spotkanie jest wyróżnieniem i uznaniem dla działalności, która w naszym regionie jest prowadzona zarówno w zakresie przemysłu lotniczego, jak i obronnego. „Wydarzenie to nie tylko targi, czy wystawa, ale przede wszystkim miejsce spotkań partnerów biznesowych, doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów i wzmocnienia istniejących. Dziś o Podkarpaciu w kontekście branży lotniczej mówi się na całym świecie”.
Panel dyskusyjny
Po oficjalnych wystąpieniach odbył się panel dyskusyjny poświęcony łańcuchom dostaw przyszłości. Udział w panelu wzięli: prezes Airbus - Polska Sebastian Magadzio, Anna Kretz z Boeing Company, dyrektor wykonawczy ds. Rozwoju Projektów Technologicznych na Europę Środkowo-Wschodnią w GE Aerospace Marian Lubieniecki, dyrektor programów zamówień w Leonardo Daniel Kowalski, dyrektor zakupów i logistyki w PZL Mielec - Lockheed Martin Jacek Rybka oraz dyrektor SCM w Pratt&Whitney Dariusz Nykiel. Dyskusję moderował prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.
Jak podkreślił prof. Jarosław Sęp, łańcuchy dostaw są niezwykle istotne we współczesnym, bardzo złożonym, dynamicznym świecie: „Te łańcuchy dostaw w ostatnim czasie były narażone na wiele różnych problemów, jak: covid, wojna w Ukrainie czy nawet tak prozaiczne zdarzenie, jak zablokowanie Kanału Sueskiego przez jeden z kontenerowców. Dlatego cały czas istnieje konieczność doskonalenia tych łańcuchów”.
Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów była doskonałą okazją dla liderów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Wydarzenie jest jednym z największych międzynarodowych spotkań biznesowych sektora lotniczego i obronnego w Europe Centralnej. Łączy partnerów biznesowych - liderów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego z mniejszymi kooperantami. W czasie dwóch dni targów uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w indywidualnych spotkaniach biznesowych.