Dni Otwarte połączone z kampanią Dziewczyny na Politechniki/Dziewczyny do ścisłych
Na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się Dni Otwarte połączone z ogólnopolską kampanią Dziewczyny na Politechniki/Dziewczyny do ścisłych. Celem wydarzenia była promocja kierunków technicznych, przedstawienie oferty edukacyjnej oraz korzyści płynących ze studiowania na uczelni technicznej.
Debata „Między nami inżynierkami”
Debata „Między nami inżynierkami” z udziałem naukowczyń, absolwentek i studentki Politechniki Rzeszowskiej była wyczekiwanym i jednym z najciekawszych punktów tegorocznej edycji Dni Otwartych. Do udziału w wydarzeniu zaproszono: prof. dr. hab. inż. Romanę Ewę Śliwę, dr inż. Katarzynę Bulandę, mgr inż. Wiolettę Antoń-Bryłę, mgr inż. pilot Aleksandrę Pasich oraz inż. Klaudię Majkut, które swoje życie zawodowe, karierę czy życie studenckie związały z Politechniką Rzeszowską. Panie opowiedziały, co jest takiego szczególnego w naszej uczelni, że zdecydowały się właśnie tu pracować bądź studiować i czy warto być inżynierem oraz jakie są możliwości kariery po ukończeniu studiów na Politechnice Rzeszowskiej. Podzieliły się z również swoimi doświadczeniami z życia zawodowego, sukcesami, wspomnieniami. Dyskusję prowadziła Anna Worosz z Biura Prasowego.
Prof. dr. hab. inż. Romana Ewa Śliwa jest pierwszą w historii naszej uczelni kobietą, która piastowała funkcję prorektora. Będąc prorektorką, dokonała czegoś szczególnego – dzięki jej zaangażowaniu Politechnika Rzeszowska jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce rozpoczęła uczestnictwo w programie Erasmus. Opowiedziała m.in. o początkach wymiany studenckiej i zachęcała uczestników do skorzystania z tej szansy. Do tematu nawiązała inż. Klaudia Majkut, która w ramach programu studiowała w Portugalii. Studentka opowiedziała o zaletach tego wyjazdu oraz studiowania na kierunku automatyka i robotyka.
Absolwentka Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji oraz studiów podyplomowych silniki lotnicze, obecnie dyrektorka jakości w Pratt & Whitney AeroPower mgr inż. Wioletta Antoń-Bryła podkreśliła, że dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów na naszej uczelni bez trudu zdobyła świetną pracę w wiodącej firmie z branży lotniczej. Opowiedziała o przebiegu swojej kariery zawodowej i zachęcała uczniów do zdobycia zawodu inżyniera, ponieważ to wiąże się z uzyskaniem w przyszłości dobrze płatnej pracy i wielu możliwości rozwoju kariery zawodowej. Kolejna z uczestniczek mgr inż. pilot Aleksandra Pasich podkreślała, że dzięki Politechnice Rzeszowskiej spełniła swoje marzenia o lataniu, uzyskała licencję pilota i już niebawem usiądzie za sterami samolotów pasażerskich jako pierwszy oficer w liniach Ryanair. Mówiła o swoich sukcesach, które odnosiła podczas studiów, m.in. dwukrotnej wygranej w konkursie PLL LOT, o zaangażowanych nauczycielach akademickich, dzięki którym zdobyła wiedzę i doświadczenie, o możliwościach rozwoju, jakie stwarza uczelnia, np. w kursie języka japońskiego.
Dr inż. Katarzyna Bulanda przekonywała uczestników do studiowania kierunków chemicznych, ponieważ chemia towarzyszy nam na każdym kroku, nawet wtedy, kiedy jesteśmy zakochani, wówczas w naszym organizmie zachodzą procesy chemiczne. Zdaniem naukowczyni ta dziedzina nauki jest fascynująca, dzięki wiedzy zdobytej na studiach można dokonywać niezwykłych rzeczy, m.in. przyczyniać się do ratowania ludzkiego życia, opracowując materiały polimerowe stosowane m.in. w druku 3D na potrzeby medycyny. Wszystkie rozmówczynie zgodnie stwierdziły, że warto studiować kierunki oferowane przez naszą uczelnię, ponieważ nie tylko gwarantują zdobycie gruntownej wiedzy i dobrego zawodu, ale także pomagają spełniać marzenia.
Pokazy i wykłady
Dwudniowe targi edukacyjne były skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych i ich nauczycieli. Przedstawiciele uczelni – pracownicy i studenci poszczególnych wydziałów prezentowali ofertę edukacyjną, opowiadali o studiowaniu na poszczególnych kierunkach, o możliwościach kreatywnego i zawodowego rozwoju podczas studiów. Nie zabrakło również przedstawicieli kół naukowych, których członkowie mówili o szansie rozwoju swoich pasji i zainteresowań, oraz firm, w których studenci i absolwenci znajdują zatrudnienie.
Widowiskowe pokazy z chemii przygotowało Kało Naukowe Esprit, którego opiekunem jest prof. dr. hab. inż. Wiktor Bukowski. Pokazy i demonstracje fizyczne, które są nieodłącznym elementem Dni Otwartych, przeprowadziła mgr. inż. Magdalena Kulig wraz z Kołem Naukowym Foton. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady „Chemia w kropli piwa" dr. inż. Macieja Kisiela oraz „Blockchain i kryptowaluta" dr. Andrzeja Chmielowca. Wykład prof. PRz Grzegorza Rosłana dotyczący bezpieczeństwa w lotnictwie komunikacyjnym zgromadził tłumy młodych pasjonatów lotnictwa.
Uczniowie mieli również szansę odwiedzić uczelnię, poszczególne wydziały i wybrane laboratoria. Dni Otwarte były dla nich okazją do zapoznania się z bazą dydaktyczno-naukową, miejscami, gdzie odbywają się wykłady i zajęcia. Takie wydarzenia niejednokrotnie są pierwszą okazją, aby młody człowiek zetknął się ze szkołą wyższą i rozpoczął swoją przygodę ze studiami.