Dr inż. Arkadiusz Bednarz Ambasadorem Programu Fulbrighta
Dr inż. Arkadiusz Bednarz z Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa został Ambasadorem Programu Fulbrighta 2021–2023. Jako były stypendysta i ambasador na region Podkarpacia ma za zadanie promować program Fulbrighta w swoim regionie, pomóc zainteresowanym uwierzyć w siebie oraz doradzać w kwestii dokumentów stypendialnych i przyszłych możliwości związanych z tym stażem naukowym. Naukowiec w ramach tego programu uczestniczył w roku akademickim 2018/2019 w sześciomiesięcznym stażu w Lehigh University (Bethlehem, PA).
Program Fulbrighta
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta to fundacja edukacyjna, której głównym zadaniem jest administrowanie Programem Fulbrighta w Polsce. Prowadzi także centrum doradztwa edukacyjnego EducationUSA, gdzie bezpłatnie można zasięgnąć informacji i porady o możliwościach wyjazdu do USA dla uczniów i studentów. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta jest częścią Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, która przyznaje stypendia wyjazdowe do Stanów Zjednoczonych na prowadzenie badań, odbycie studiów itd.
Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Jest to największy i najbardziej rozpoznawalny program wymiany naukowej do USA, uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie. Od ponad 75 lat Program Fulbrighta wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami. Wśród byłych stypendystów są nobliści, osoby z nagrodą Pulitzera i innymi prestiżowymi nagrodami.
Rola ambasadorów
Do drugiej edycji Programu Ambasadorów i Ambasadorek wybrano 14 absolwentów i absolwentek z różnych ośrodków akademickich w Polsce, którzy będą m.in. organizować spotkania informacyjne dotyczące programu Fulbrighta w swoich regionach. Podczas tych spotkań podzielą się swoimi doświadczeniami z pobytu na stypendium Fulbrighta w USA, opowiedzą o aktualnej ofercie stypendialnej Komisji Fulbrighta i udzielą wskazówek, jak wzmocnić swoją aplikację. Ambasadorzy i Ambasadorki działają w 17 ośrodkach akademickich w Polsce: Bydgoszcz i Toruń, Gdańsk, Katowice i Gliwice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Opole i Nysa, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Do zadań ambasadorów należy organizacja wydarzeń promujących ofertę stypendialną Programu Fulbrighta w swoim środowisku naukowym i akademickim, jak np. spotkania informacyjne o ofercie programu, prezentacje doświadczeń stypendystów. Ambasadorzy mają również wspierać kandydatów na stypendia Fulbrighta w procesie aplikacyjnym, współpracować z innymi ambasadorami programu, biorąc udział w spotkaniach i szkoleniach, a także współpracować ze stowarzyszeniami absolwentów i grupami nieformalnymi absolwentów aktywnymi w swoim regionie.