25 lat programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej
Once Erasmus – always Erasmus – tak beneficjenci oceniają swój udział w programie Erasmus. Z tej szansy na rozwój naukowy, osobisty i zawodowy przez 25 lat funkcjonowania programu na naszej uczelni skorzystało niemal 3200 osób. Politechnika Rzeszowska jako jedna z pierwszych 46 uczelni w Polsce dołączyła do tego programu.
Obchody jubileuszu funkcjonowania programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęła uroczysta gala, którą poprowadziła mgr Monika Stanisz z Działu Współpracy Międzynarodowej. Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, przypominając początki Erasmusa na naszej uczelni, pogratulował wszystkim osobom, które 25 lat temu postanowiły podjąć się współpracy w ramach tego programu. Odniósł się do kadencji rektora prof. Stanisława Kusia, kiedy to funkcję prorektora ds. ogólnych pełniła prof. dr hab. inż. Romana Ewa Śliwa. Pani Profesor wprowadziła Politechnikę Rzeszowską w program Erasmus. Dzięki jej ogromnemu zaangażowaniu 16 zagranicznych uczelni podpisało z Politechniką umowy o współpracy, które do dzisiaj realizujemy. Prof. P. Koszelnik podkreślił również, że jest to bardzo wymagająca praca, ponieważ polega na przełamywaniu wielu barier, nie tylko tych językowych, ale też kulturowych. Wskazał również nowe kierunki rozwoju programu na naszej uczelni: „Chcemy rozwijać program Erasmus tak, aby to był pierwszy krok w budowaniu współpracy międzynarodowej opartej na systemie wspólnych projektów, staży międzynarodowych, które mogą być finansowane z innych źródeł. Waga Erasmusa jest niezwykle ważna, umożliwia on bowiem poznanie, jak tego typu projekty są realizowane na innych uczelniach”.
Wartość dodana mobilności
Nawiązywanie kontaktów, wymiana doświadczeń, wspólne organizowanie konferencji, realizacja projektów czy tworzenie sieci naukowo-badawczych to tylko niektóre korzyści z udziału w programie Erasmus. Obecnie postrzegany jest on już nie tylko jako program stypendialny, lecz także fenomen kulturowy. O tej wartości dodanej udziału w programie mówił prorektor ds. studenckich, uczelniany koordynator programu Erasmus prof. dr hab. Grzegorz Ostasz. „Nasz świat się wyraźnie skrócił. Internet, media społecznościowe dają nam wrażenie poznania innych regionów, ale to tylko złudzenie. Prawdziwe doświadczenie zdobywamy w praktyce i taką szansę przynoszą wyjazdy pracowników i studentów w ramach Erasmus+. Udział w programie można traktować jako inwestycję w przyszłą karierę, co podkreślają m.in. urzędnicy Komisji Europejskiej. Kwalifikacje potrzebne na rynku pracy, w tym znajomość języków obcych, najlepiej nabywa się przez interakcje z innymi ludźmi. Osoby z doświadczeniem z międzynarodowych studiów znacznie lepiej radzą sobie zawodowo, poparte jest to badaniami ekspertów Unii Europejskiej. Badania te wskazują, że Erasmusi dużo częściej tworzą własne biznesy na potrzeby lokalnych rynków pracy. Po wyjazdach z Erasmusa bardzo często wracają z oryginalnymi pomysłami, w rezultacie wpływają na mikrozmiany społeczne. Są przygotowani, by skutecznie transferować nabyte za granicą doświadczenia, tak bardzo współcześnie pożądane. Wiedza, którą posługują się na co dzień wykwalifikowani pracownicy, jest zdobywana poza planowanymi zajęciami. Aby skutecznie kształcić przyszłych inżynierów i specjalistów z innych dziedzin, musimy wyjść poza obszar swojej uczelni i rozwijać współpracę międzynarodową” – mówił prof. Ostasz. Parafrazując słowa Marka Twaina, profesor zachęcał wszystkich do uczestnictwa w programie Erasmus: „za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry i studiuj z Erasmusem”.
Prorektor ds. studenckich złożył również gratulacje zespołowi – byłym i aktualnym pracownikom Działu Współpracy Międzynarodowej: „To dzięki wam Politechnika Rzeszowska jest tak chętnie wybierana przez Erasmusów zza granicy. Już ponad 900 takich studentów gościliśmy w murach naszej uczelni. To wasza praca powoduje, że odnosimy kolejne sukcesy – potwierdza to imponująca liczba naszych studentów, którzy wyjechali na Erasmusa, tj. blisko 1200 osób”.
Budowanie wiarygodności i współpracy międzynarodowej
O tym, jak ważny jest Erasmus dla społeczności europejskiej mówił Bartosz Stawiarz, dyrektor Biura ds. Współpracy z Regionami i Erasmus+ Sport w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. B. Stawiarz podkreślił, że jubileusz to wyjątkowa chwila nie tylko dla Politechniki Rzeszowskiej, ale także dla Narodowej Agencji Eramsus+. „Politechnika Rzeszowska należała do awangardy uczelni w Polsce. Jako jedna z pierwszych 46 uczelni w naszym kraju dołączyła do tego programu i zobaczyła wielką szansę rozwoju studentów i całej społeczności. Należy pamiętać, że ten program rezonuje na cały nasz region i Polskę.” Dyrektor wskazał również na niezwykle istotne znaczenie programów grantowych realizowanych w ramach tzw. Akacji 2: „W tym obszarze Politechnika Rzeszowska ma bardzo duże osiągnięcia, realizuje wiele projektów dydaktyczno-badawczych z partnerami międzynarodowymi. Dzięki takiej współpracy możemy uzyskać odpowiedzi na wyzwania, przed którymi staje państwo i uczelnia, jak przekładać wyniki badań na skuteczną dydaktykę”. Przypomniał również o współpracy z partnerami z Brazylii, która przynosi owoce w postaci wspólnych projektów grantowych w obszarze walki z rakiem: „To pokazuje, jak program Erasmus jest ważny w budowaniu wiarygodności i współpracy międzynarodowej, pokazywaniu tego, co możemy wnieść jako polskie podmioty w tę wyjątkową współpracę”.
The story of Erasmus
Historię programu Erasmus na Politechnice Rzeszowskiej przedstawiła dr Joanna Ruszel z Działu Współpracy Międzynarodowej, która od początku odpowiadała za realizację tego programu na naszej uczelni. Podczas gali zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki jubileuszowe osobom, które przyczyniły się do rozwijania programu na Politechnice Rzeszowskiej. Na koniec uroczystości wspomnienia z pierwszych lat funkcjonowania Erasmusa na naszej uczelni opowiedziała prof. Romana Ewa Śliwa.
Erasmus na Politechnice
Program Erasmus został uruchomiany na Politechnice Rzeszowskiej w 1998 r. Już w roku akademickim 1998/1999 27 naszych studentów rozpoczęło studia na uczelniach partnerskich. Jednym z nich był prof. PRz Maciej Kusy, który studiował na uniwersytecie w Leuven w Belgii. Nad sprawną realizacją programu na naszej uczelni czuwają koordynator uczelniany, koordynatorzy wydziałowi oraz koordynatorzy ds. programu Erasmus w Dziale Współpracy Międzynarodowej. Uczelnia co roku występuje do Komisji Europejskiej i Narodowej Agencji Programu Erasmus+ o przyznawanie funduszy na realizację poszczególnych zadań – Politechnika łącznie otrzymała 3,5 mln Euro. Do tej pory wyjechało 1123 studentów do uczelni partnerskich. W programie tym mogą również brać udział nauczyciele akademiccy oraz pracownicy administracyjni, obsługi, inżynieryjno-techniczni. Od 2015 r. Politechnika Rzeszowska uczestniczy również w programie pozaeuropejskim. Politechnika ma podpisane umowy z uczelniami w Argentynie, Brazylii, Meksyku, Uzbekistanie, Kazachstanie, Gruzji, Chinach, Czarnogórze, Ukrainie. Program doskonale wpisuje się w Strategię Internacjonalizacji Politechniki, zgodnie z którą mobilność międzynarodowa to nieodzowny standard w procesie kształcenia i doskonalenia zawodowego.