[FOTO] 80. rocznica przelotu szybowcowego Tadeusza Góry
W Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej uczczono 80. rocznicę przelotu szybowcowego Tadeusza Góry z Bezmiechowej Górnej do Solecznik Małych k. Wilna oraz 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę, która ma przypominać o tym wydarzeniu.
W uroczystości wzięli udział członkowie władz Politechniki Rzeszowskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, samorządów lokalnych, służb mundurowych, instytucji i środowisk lotniczych.
- Bezmiechowa to bardzo ważne miejsce dla polskiego szybownictwa. Miejsce, w którym się znajdujemy jest nazywane „świętą górą szybowników”. To tutaj Tadeusz Góra dokonał przelotu otwartego 18 maja 1938 r. Trasa długości 577,8 km, na tamte czasy niewyobrażalna, została uhonorowana po raz pierwszy na świecie Medalem im. Ottona Lilienthala – przypomniał prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Rektor dodał, że Bezmiechowa to ważne miejsce dla Politechniki Rzeszowskiej. Od lat funkcjonuje tu Akademicki Ośrodek Szybowcowy, a uczelnia ma przygotowany plan jego rozbudowy, m.in. ma powstać nowy hangar. – Mam nadzieje, że będzie to miejsce rozwoju polskiego szybownictwa godne XXI wieku – stwierdził prof. Markowski.
Z okazji obchodów 100-lecia Lotnictwa Polskiego uczestnicy uroczystości wysłuchali Marsz Lotników, poznali też historię Bezmiechowej i życiorys oraz przebieg lotu Tadeusza Góry.
Krystyna Wróblewska, poseł na sejm RP podkreśliła podczas swojego wystąpienia wyjątkowość uroczystości, podczas której możliwe jest złożenie hołdu wielkiemu Polakowi- szybownikowi. Zwróciła uwagę na fakt, że to dzięki Politechnice Rzeszowskiej przypomina się o historii rekordowego lotu szybowcem Tadeusza Góry. Pani poseł zadeklarowała, że dla Politechniki Rzeszowskiej zostaną zwiększone nakłady na szkolenie pilotów.
Jerzy Cypryś, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego przeczytał list w imieniu marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, składając wyrazy uznania dla pracy i zaangażowania kolejnych pokoleń pasjonatów skrzydeł. Pogratulował wkładu Politechnice Rzeszowskiej w rozwijanie polskiego lotnictwa związane z Bezmiechową i postacią Tadeusza Góry. Podziękował też za dbanie o kształcenie następnych pokoleń lotników, którym przekazywana jest pasja i miłość do przestworzy, włączając ich do udziału w stworzeniu lotniczej historii naszego regionu i kraju.
Dyrektor Marcin Zaborniak reprezentując wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart, przytoczył kilka słów skierowanych do rektora Politechniki Rzeszowskiej, w których wojewoda podkreśliła m.in., że kultywowanie pamięci o takich ludziach jak Tadeusz Góra będzie podziękowaniem za to wszystko, co uczynili oni dla polskiego szybownictwa. Na ręce prof. Tadeusza Markowskiego został złożony grawerton od wojewody.
Starosta powiatu leskiego Andrzej Olesiuk zaznaczył, że ma świadomość, iż rozwój Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej to rozwój Bieszczadów. Dodał, że liczy na współpracę z Politechniką Rzeszowską na wielu płaszczyznach.
Podczas uroczystości głos zabrał również generał rezerwy pilot Ryszard Hać, który jest związany z AOS w sposób szczególny, znał również osobiście Tadeusza Górę.
Centralnym punktem uroczystości w Bezmiechowej było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 80. rocznicę rekordowego przelotu Tadeusza Góry, gdzie delegacje zaproszonych gości złożyły wieńce.
Na koniec wydarzenia zebrani udali się na szybowisko, na którym odbył się start szybowca za pomocą lin gumowych.
Prezentacja historii Bezmiechowej, lotu Tadeusza Góry oraz jego życiorysu.