IV Konferencja Edukacyjna INNOWACJE W EDUKACJI
Konferencja edukacyjna była organizowana przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty, a jej celem wsparcie dyrektorów oraz nauczycieli w realizacji programu Laboratoria Przyszłości oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli. Wśród prowadzących zajęcia znaleźli się pracownicy Politechniki Rzeszowskiej.
Warsztaty dla nauczycieli i uczniów
Podczas wydarzenia odbyły się m.in. warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli oraz lekcje dla uczniów prowadzone przez nauczycieli stosujących nowoczesne narzędzia pracy i nauki. W pierwszym dniu konferencji odbyły się lekcje pokazowe prowadzone przez nauczycieli wykorzystujących sprzęty dostępne w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników Politechniki Rzeszowskiej. Dr inż. Łukasz Przeszłowski z Katedry Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa omówił zagadnienie „Druk 3D w przemyśle, wzornictwie i edukacji”, a dr Krzysztof Piejko z Zakładu Modelowania Matematycznego na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej poprowadził lekcję nt. „Co się dzieje w nieskończoności?”
Młodzież mogła także podziwiać bolid wyścigowy Koła Naukowego Formuła Student oraz modele samolotów Koła Naukowego EUROAVIA.
W drugim dniu odbyły się wykłady oraz warsztaty dla nauczycieli i dyrekcji szkół. Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp wygłosił wykład pt. „Przemysł 4.0 – istota i wyzwania dla edukacji”. Dr inż. Łukasz Przeszłowski prowadził warsztat „Druk 3D w przemyśle, wzornictwie i edukacji”, a dr Sławomir Wolski z Katedry Fizyki i Inżynierii Medycznej na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej warsztat „Problem radonu w otoczeniu człowieka”.
Podpisanie umowy
Podczas konferencji została podpisana umowa o współpracy Politechniki Rzeszowskiej i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Dokument sygnowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp i podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch. Zgodnie z zapisami umowy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie będzie wspierać naszą uczelnię w dążeniu do zwierania porozumień ze szkołami ponadpodstawowymi województwa podkarpackiego, w tym obejmowanie patronatem klas techników lub innych szkół ponadpodstawowych o profilach zgodnych z kierunkami kształcenia prowadzonymi na uczelni.