Legia Akademicka czeka do 10 marca
Do 10 marca studenci mogą wstąpić w szeregi Legii Akademickiej. Do uczestnictwa w Legii zachęcał płk. dr inż. Marek Barć, który wygłosił wykład otwarty pt. "Szkolenie wojskowe studentów - Legia Akademicka".
Program pt. "Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej" jest kontynuacją zapoczątkowanego w ubiegłym roku pilotażowego projektu edukacji wojskowej studentów. Szkolenie będzie się dzieliło na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna obejmuje przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej. Zajęcia na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się w formie wykładów w II semestrze roku akademickiego 2018/2019.
- Przystąpienie do programu Legii Akademickiej daje możliwość przeżycia wielkiej przygody, zawiązania przyjaźni i braterstwa broni, sprawdzenia się, a co najważniejsze to szansa na zdobycie dodatkowych, bardzo unikalnych umiejętności i kwalifikacji – mówił płk. dr inż. Marek Barć, kierownik Biura ds. Legii Akademickiej na Politechnice Rzeszowskiej.
Program skierowany jest zarówno do mężczyzn jak i kobiet, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać status żołnierza rezerwy, z perspektywą wstąpienia do wojska i z myślą również o służbie zawodowej.
St. szer. rez. inż. Kamil Czech, student Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej szkolił się w Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. - Legia Akademicka to dobra szkoła życia dla młodego człowieka. Uczy samodzielności, współpracy, wytrwałości fizycznej jak i psychicznej. Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie było dla mnie miejscem gdzie mogłem się sprawdzić, nawiązać nowe przyjaźnie oraz poznać i poczuć bogatą tradycję polskiego lotnictwa. – wyjaśnia st. szer. rez. inż. Kamil Czech, student na Wydziale Chemicznym PRz.
Kamil Czech dodaje, że Legia nie ogranicza się tylko do studentów z kierunków humanistycznych związanych z obronnością i bezpieczeństwem kraju. Jako student kierunku technologia chemiczna odbywał szkolenie wspólnie z osobami studiującymi m.in. budownictwo, pilotaż czy mechatronikę.
- Uczestnictwo w programie Legia Akademicka to jedna z najlepszych decyzji, jaką podjęłam w ubiegłym roku. Zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna programu pozwoliły mi uzyskać wiedzę w zakresie obronności i wojskowości. Przeżyłam wspaniałą przygodę, zawarłam wiele nowych znajomości, a przede wszystkim uzyskałam cenne doświadczenie - zachęca st. szer. rez. Jadwiga Korszniak, studentka kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.