Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń
Politechnika Rzeszowska wraz z Zarządem Okręgu Rzeszowskiego Polskiego Związku Filatelistów zorganizowała Wystawę Filatelistyczną pt. „Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń”. Wydarzenie było realizowane w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.
Lotnictwo od zawsze stanowiło jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkiego rozwoju, otwierając niebo dla podróży, handlu i komunikacji. Nastąpiła również ewolucja lotnictwa w kierunku eksploracji kosmosu. Przemieszczanie się w przestrzeń kosmiczną jest jednym z najbardziej zaawansowanych osiągnięć ludzkiego umysłu i inżynierii. Lotnictwo i kosmos to więc obszary fascynującego rozwoju nauki i technologii. Również w filatelistyce, która polega nie tylko na kolekcjonowaniu, lecz także na badaniu znaczków pocztowych i związanych z nimi materiałów filatelistycznych, podróże w przestrzeń, eksploracja kosmosu czy różnego rodzaju wydarzenia związane z astronautyką i nauką kosmiczną stanowią inspirację. Lotnictwo, kosmos i aerofilatelistyka są bardzo popularnym tematem wśród filatelistów. Wystawa filatelistyczna „Lotnictwo i kosmos. Podróż w przestrzeń” była doskonałą okazją do przedstawienia tematyki lotniczej i kosmicznej w dokumentacji filatelistycznej. Wystawa była tematyczną ekspozycją, która skupiała się na dwóch fascynujących dziedzinach: historii lotnictwa oraz odkrywaniu przestrzeni kosmicznej.
Otwarcie wystawy
Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 11 września 2023 r. Przewodniczyli mu: przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wystawy dr inż. Adam Masłoń, prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz oraz prezes Zarządu Okręgu Rzeszowskiego PZF Zygmunt Kałuża. W inauguracji uczestniczyli władze uczelni, przedstawiciele Poczty Polskiej, zaproszeni goście, filateliści zrzeszeni w Polskim Związku Filatelistów, a także sympatycy znaczków pocztowych. W dniu otwarcia na zorganizowanym stoisku Poczty Polskiej stosowany był datownik okolicznościowy, a do nabycia kartka pocztowa zaprojektowana z okazji 60-lecia Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Dodatkowo zaprojektowano znaczki – tzw. MójZNACZEK. Interesującym uzupełnieniem był katalog wystawy z artykułami przybliżającymi historię lotnictwa. Na wystawie zaprezentowano cztery zbiory filatelistyczne: „Mikołaj Kopernik – 550. rocznica urodzin”, „Polskie skrzydła”, „Poczta lotnicza z oblężonej Twierdzy Przemyśl 1914–1915” oraz „Człowiek w kosmosie”, które udostępnili Jerzy Klementowski, Artur Więcław, Janusz Bator i Marek Mokrzycki.
Na ekspozytorach zaprezentowano znaczki, całości pocztowe, listy i inne dokumenty pocztowe przedstawiające historię lotnictwa polskiego z uwzględnieniem COP w Polsce i zakładów lotniczych, m.in. WSK w Rzeszowie, PZL Mielec, PZL Świdnik, jak również historię podboju kosmosu – misje Apollo, Sojuz, Apollo–Sojuz i misje wahadłowców. Na wystawie przedstawiono po raz pierwszy w Polsce ponad 30 oryginalnych i unikatowych autografów astronautów z USA, m.in. Neila Armstronga, Edwina Buzz Aldrina i Michaela Collinsa z misji Apollo, ZSRR.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zwiedzili ją m.in. uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz mieszkańcy Rzeszowa. Wystawa zyskała uznanie wielu osób, o czym świadczą miłe słowa skierowane pod adresem Zarządu Okręgu Rzeszowskiego PZF. Jest to też motywacja do zorganizowania kolejnych wydarzeń filatelistycznych w murach naszej uczelni.
Specjalna poczta samolotowa
W ramach wystawy 12 września br. wspólnie z Pocztą Polską S.A. oraz Okręgiem Rzeszowskim PZF została zorganizowana tzw. specjalna poczta samolotowa. Polegała ona na przewiezieniu przesyłek pocztowych samolotem Socata TB-9 Tampico przez pilotów OKL Politechniki Rzeszowskiej – dr. inż. Arkadiusza Rzucidłę i dr. inż. Krzysztofa Grabka. Była to pierwsza poczta specjalna organizowana przez uczelnię w Polsce oraz pierwsza od ponad 30 lat poczta samolotowa w Rzeszowie. Naszą pocztą specjalną przewieziono blisko 600 przesyłek, w tym było ponad 50 listów zagranicznych adresowanych m.in. do Niemiec, Belgii i Kanady. Wszystkie przesyłki zostały opieczętowane stemplem informacyjnym.
Partnerzy wystawy
Poczta Polska S.A., lotniczepodkarpackie.pl, OKL Politechniki Rzeszowskiej, Koło Naukowe Lotników Politechniki Rzeszowskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o., Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, MONTEL Zakład Usługowy Przemyśl.
Patronat nad wydarzeniem
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Polska Agencja Kosmiczna, Aeroklub Rzeszowski, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza”.
Patronat medialny
Radio Centrum, Radio VIA, Podkarpacki Informator Kulturalny, Super Nowości, Historia Podkarpacka, Filatelista, Przegląd Lotniczy Aviation Revue, Skrzydlata Polska Magazyn Lotniczy, aviation24.pl, dlapilota.pl, kosmonauta.net, Urania – Postępy Astronomii.