Pracownicy Politechniki Rzeszowskiej w panelu ekspertów z obszaru IoT, 5G i Smart City
W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja „Przełomowe technologie teleinformatyczne” zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Dr inż. Marek Bolanowski i dr inż. Andrzej Paszkiewicz z Zakładu Systemów Złożonych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zostali zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnym w charakterze ekspertów.
Przełomowe technologie teleinformatyczne
Konferencja towarzyszyła obchodom Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego 2022. Jest to ważne wydarzenie, które pozwala na wymianę doświadczeń przedstawicieli świata nauki, przemysłu i administracji publicznej i które wpływa na kreowanie trendów rozwojowych w obszarze szeroko pojętej informatyki. W panelu uczestniczyli również Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz Artur Chmielewski, przedstawiciel producenta oprogramowania dla sieci 5G pracujących w architekturze Open RAN.
Internet Rzeczy (IoT) oraz sieć 5G
Panel tematyczny prowadzony przez dr. inż. Marka Bolanowskiego dotyczył zagadnień zastosowania Internetu Rzeczy (IoT) oraz sieci 5G (zbudowanej w standardach Open RAN) w infrastrukturze SmartCity. Internet rzeczy i wszechrzeczy to obecnie jeden z głównych obszarów rozwoju współczesnej informatyki. Tej klasy systemy znajdują zastosowanie we wszystkich aspektach naszego życia. Tak głęboka ingerencja systemów informatycznych w codzienne życie rodzi nowe szanse, ale może być również źródłem wielu zagrożeń w obszarze bezpieczeństwa. Z punktu widzenia szerokiej implementacji tych systemów kluczowym elementem jest zapewnienie efektywnej i bezpiecznej komunikacji. Takie możliwości oferuje technologia 5G, w szczególności w standardzie Open RAN.
Podczas panelu zaprezentowane zostały współczesne trendy rozwojowe systemów IoT oraz systemów komunikacji 5G. Omówiono także wpływ tych technologii na rozwój społeczny i gospodarczy oraz potrzeby kompetencyjne przyszłych inżynierów. Dyskusja w gronie ekspertów pozwoliła na lepsze zrozumienie potrzeb oraz kierunków rozwoju definiowanych przez poszczególne obszary eksploatacji urządzeń IoT i technologii 5G, a także przyczyniła się do wskazania dalszych kierunków rozwoju nowoczesnej infrastruktury miejskiej.
Strona wydarzenia: https://sdsi.pl/konferencja/