Prof. Jarosław Sęp laureatem statuetki LEONARDO 2023
Mielecki Festiwal Nauki i Techniki rozpoczął się od Panelu Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego „Kadry dla przemysłu lotniczego”. Podczas uroczystej gali wręczono statuetki LEONARDO w kategoriach: mielecki talent, nauka, przedsiębiorstwo i społeczna odpowiedzialność. Statuetkę w kategorii nauka przyznano prof. dr. hab. inż. Jarosławowi Sępowi.
Wydarzenie zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego otworzyła prelekcja sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak dotycząca funduszy europejskich dla rozwoju konkurencyjności i innowacyjności gospodarki. Wśród kolejnych prezentacji znalazło się m.in. wystąpienie prof. dr. hab. inż. Jarosława Sępa, prorektora ds. współpracy z otoczeniem naszej uczelni oraz dr. inż. Tomasza Gałaczyńskiego z PZL Mielec pt. „Technologie przyszłości stosowane w przemyśle lotniczym”. W wydarzeniu wzięli również udział studenci Koła Naukowego EUROAVIA Rzeszów.
Wręczenie statuetek LEONARDO
Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki LEONARDO. Nagrodę w kategorii nauka przyznano prof. dr. hab. inż. Jarosławowi Sępowi, kierownikowi Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, pełniącemu również funkcję prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, współautorowi koncepcji „Branżowego Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego”. Projekt ten dotyczy utworzenia nowoczesnego, unikatowego w skali kraju ośrodka szkoleniowego kształcącego kadry dla przemysłu lotniczego. Kształcenie obejmować będzie osoby pracujące, nauczycieli zawodu oraz uczniów. Ośrodek będzie współpracował z uczelniami wyższymi, organizacjami naukowymi oraz przemysłem lotniczym, a Politechnika Rzeszowska jest jedną z instytucji, które będą zaangażowane w tę działalność. Już wkrótce projekt będzie realizowany przez Powiat Mielecki i Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu..
„Per aspera ad astra”
Corocznie motywem przewodnim Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki jest sentencja łacińska „Per aspera ad astra”. Celem tego wydarzenia jest: prezentacja nowych trendów w kształceniu zawodowym i nabywaniu kwalifikacji rynkowych stanowiących odpowiedź na wymagania nowoczesnej gospodarki oraz innowacyjnych metod uczenia się nakierowanych na nabywanie kompetencji przyszłości. Festiwal jest adresowany do różnych grup odbiorców, w tym m.in. uczestnikami spotkań z nauką są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z myślą o nich przygotowano wykłady popularnonaukowe, wystawy, prezentacje oraz warsztaty tematyczne.