Rzeszowskie uczelnie podpisały list intencyjny
W Ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego prezydenta miasta Rzeszowa i rektorów rzeszowskich uczelni w sprawie współpracy i wspólnego działania w celu umocnienia pozycji Rzeszowa jako wiodącego ośrodka akademickiego na mapie Polski i Europy. Politechnikę Rzeszowską reprezentował rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Strony listu intencyjnego
List intencyjny podpisali: prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, prorektor ds. ogólnych WSPIA – Rzeszowskiej Szkoły Wyższej dr Bożena Sowa, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie dr Wergiliusz Gołąbek, rektor Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z siedzibą w Rzeszowie dr Sylwia Pelc, prorektor Collegium Humanum Filia w Rzeszowie dr Małgorzata Dubis, prof. CH. W spotkaniu uczestniczyli również wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska, przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa z Wydziału Edukacji i Wydziału Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystki oraz koordynatorzy współpracy.
Cele porozumienia
Strony listu intencyjnego wyraziły chęć nawiązania współpracy mającej na celu promocję Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego na mapie Polski i Europy. Współpraca będzie zmierzać do uczynienia z Rzeszowa ośrodka atrakcyjnego zarówno dla młodych mieszkańców, zamierzających pozostać w mieście i w nim studiować, jak i dla najzdolniejszej młodzieży z całego kraju oraz z zagranicznych ośrodków akademickich. Kształtowanie wizerunku Rzeszowa jako miasta przyjaznego studentom oraz jako centrum kulturalnego i naukowego, stworzenie programu międzynarodowej promocji Rzeszowa czy wspólnego funduszu do realizacji tych zadań to główne cele działań, jakie zostaną podjęte, aby umocnić pozycję naszego miasta.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, mówiąc o Rzeszowie jako ośrodku akademickim, podkreślił potrzebę wprowadzenia nowoczesnej formuły promocji dotarcia do młodego człowieka - potencjalnego studenta i absolwenta za pomocą innowacyjnych narzędzi i nowoczesnego języka, który jest dla niego atrakcyjny. Porozumienie będzie stanowiło podstawę dalszych działań w tym zakresie. Prezydent podkreślił również, że w Rzeszowie i regionie nowoczesna współpraca między administracją, ośrodkiem naukowym i w dalszym kontekście również z biznesem jest skutecznie realizowana. Wspólne działania to przede wszystkim silniejszy głos, mocniejszy niż pojedyncze starania poszczególnych uczelni, jednocześnie gwarantujący możliwość zachowania odrębności każdej z nich. Funkcję pełnomocnika prezydenta ds. współpracy z ośrodkiem akademickim będzie pełniła Marzena Furtak-Żebracka.
Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, która będzie wartością dodaną do działań promocyjnych realizowanych indywidualnie przez uczelnie. Rzeszowskie uczelnie mają olbrzymi potencjał, aby kształcić najlepszych absolwentów. Wspólne działania promocyjne Rzeszowa jako ośrodka akademickiego sprawią, że młodzi ludzie będą chcieli pozostać w mieście i w nim studiować, a najzdolniejsza młodzież z całego kraju czy z zagranicy wybierze Rzeszów, by kontynuować tu edukację.
Spotkanie w Ratuszu
To kolejne działania podejmowane w celu promocji Rzeszowa jako wiodącego miasta akademickiego w kraju. W lutym w Ratuszu odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem władz miasta i rektorów rzeszowskich uczelni wyższych. Inicjatorem rozmów był rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.