[VIDEO] Studenci PRz na zawodach European Rover Challenge 2018
Studenckie koło naukowe Legendary Rover Team weźmie udział w czwartej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2018 w Starachowicach. Zespół Politechniki Rzeszowskiej zaprezentuje możliwości nowego łazika LEGENDARY VI i liczy na zwycięstwo.
European Rover Challenge 2018 odbywać się będzie od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Podczas konkursu zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów. Polskę będzie reprezentować 15 zespołów studenckich.
Zadaniem zespołów startujących w ERC jest przygotowanie w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego. Uczestnicy mają wzorować się na stacjonującym na Marsie Curiosity oraz mającym się tam pojawić za dwa lata robocie ExoMars. W zawodach bierze udział siedmioosobowy zespół Legendarny Rover Team, który jest gotowy na nowe wyzwania.
- Naszym celem jest wygrana. W porównaniu do poprzednich wersji, nasz nowy łazik LEGENDARY VI posiada jedną z najlepiej zoptymalizowanych, wydajnych oraz niezawodnych konstrukcji – mówi Yurii Kravets, student lotnictwa i kosmonautyki PRz.
Zwycięski łazik marsjański zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.
Podczas European Rover Challenge odbędą się także pokazy naukowo-technologiczne nt. kosmosu i korzyści z jego eksploracji. W pokazach weźmie udział koło naukowe Politechniki Rzeszowskiej EUROAVIA Rzeszów.
Trzy poprzednie edycje European Rover Challenge zgromadziły ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. Tegoroczna edycja konkursu jest współorganizowana przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Powiat Starachowicki oraz Mars Society Polska.
Honorowy patronat nad ERC objęła Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Kosmiczna, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz polski oddział międzynarodowej organizacji inżynierskiej IEEE.