XXIX Seminarium „Wybrane Problemy Chemii”
Ciekawe wykłady, widowiskowe pokazy chemiczne oraz możliwość zwiedzania laboratoriów to tylko niektóre atrakcje XXIX Seminarium „Wybrane Problemy Chemii”, które odbyło się na Politechnice Rzeszowskiej. Dwudniowe wydarzenie jak co roku zgromadziło blisko 1000 uczniów i nauczycieli, a największa aula uczelni została wypełniona do ostatniego miejsca.
Otwarcie
Seminarium „Wybrane Problemy Chemii” jest adresowane do uczniów szkół średnich, a organizatorem jest Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej wspierany przez I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie i IV Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Samorząd Studencki WCh. Wydarzenie otworzył rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Uczestników wydarzenia powitali także dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Dorota Antos, dyrektor I LO w Rzeszowie mgr Piotr Wanat oraz organizatorka Seminarium prodziekan ds. współpracy z otoczeniem dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka. W otwarciu wzięli również udział prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz twórcy idei Seminarium emerytowany dyrektor I LO mgr Ryszard Kisiel i mgr Kazimiera Pisulińska.
Wykłady i pokazy
Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów: prof. PRz Łukasza Urama „The Future Is Now, Old Man" - Biofarmaceutyki teraźniejszości …” oraz dr. inż. Rafała Oliwy „Kompozyty polimerowe - nowoczesne materiały konstrukcyjne”. Uczestniczyli także w widowiskowym pokazie „Wodór i inne źródła czystej energii” przygotowanym przez dr. inż. Tomasza Pacześniaka.
Podczas widowiskowych, pełnych kolorów i „magii” pokazów przygotowanych przez prof. dr hab. inż. Wiktora Bukowskiego oraz studentów Koła Naukowego ESPRIT przybliżono uczestnikom zjawiska kwasowości i zasadowości, reakcje zobojętniania, czy chemoluminescencji ale były też wykłady np. o wodorze i innych źródłach czystej energii. Wszystko po to, by pokazać, że chemia to dobry wybór na przyszłość.
Zwiedzanie Wydziału
Uczniowie mogli również zapoznać się z bardzo atrakcyjną ofertą kół naukowych INSERT, IPSUM i PRzeTwórcy działających na Wydziale Chemicznym, a na stoisku Samorządu Studenckiego Wydziału Chemicznego uzyskać wszelkie informacje dotyczące zarówno studiowania, jak i oferty socjalnej, kulturalnej oraz rozrywkowej. Do dyspozycji uczniów pozostawali również studenci, którzy oprowadzali zainteresowanych po laboratoriach Wydziału Chemicznego i chętnie do odpowiadali na pytania związane z kierunkami studiów i rekrutacją.
Seminarium cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a pochlebne opinie uczestników pozwalają przypuszczać, że spełniło ich oczekiwania.